Debreceni Tagintézmény
Óvodai csoportfoglalkozás a zene gyógyító és megtartó erejével
„Aki zenével indul az életbe, bearanyozza minden későbbi tevékenységét, az életnek olyan kincsét kapja ezzel, amely átsegíti sok bajon. A zene tápláló, vigasztaló elixír, és az élet szépségét, s ami benne érték, azt mind meghatványozza.”
Kodály Zoltán
A célcsoport azon gyermekeket jelenti, akik hiperszenzibilisek, életükben aktuálisan krízis zajlik, nehezen verbalizálnak, szorongóak, zárkózottak de jó képességekkel rendelkeznek.
A csoport elsődleges célja nem a fejlesztés, hanem a prevenció, edukáció az érzelmek megélésében, kivezetésében, egy egészséges emocionális megélés az individuum számára és a szociális közegben egyaránt. A foglalkozásokat hetente egy alkalommal tartjuk. A zene eszközként jelenik meg, az érzelmek aktiválására használjuk, előhangolja a foglalkozás témáját. Minden foglalkozáson alkotunk, melyet jól irányított kérdésekkel és csoportos feldolgozással zárunk. Közösen gondolkozunk a másik belső világáról, megalapozva a mentalizációs képesség fejlődését szimbólumok értelmezésének lehetőségét. A művészi ábrázolás által kifejezésre juttathatók a belső megélések, elfojtások. A gyerekek saját kiterjesztésükként élik meg alkotásaikat és önjutalmazó hatásuk van. A zenei élmény a teljes idegrendszert stimulálja, a szabad mozgás által korrektív élményt nyújthat a befogadó gyermek számára.
A csoportfoglalkozások keretein belül Boldizsár Ildikó, Metamorphoses Meseterápiás Módszerét is alkalmazom mivel „a mesében minden benne van: minden, ami volt, van és lehetne.” Mesehallgatás közben bele képzelem magam a mesehős szerepébe. Magamra öltöm köntösét, ízlelem ételét, elindulok az Ő útján, megélem érzéseit. Kreativitásom és képzelőerőm segítségével átélem a történéseket, szembe nézek a félelmekkel, megküzdök a nehézségekkel és győzedelmeskedek.
Varázserönket, Gőbel Orsolya Varázsjátékai táplálják. A Szocioemocionális Pedagógiai Terápia (SZPT) egy „lélekközeli játékforma”, az érzéseinkhez, a belső fejlődéshez, a gyógyuláshoz, a társakkal való kapcsolat kialakításához, megőrzéséhez és gazdagításához. Minden fantáziajáték egy lélekmunka, ahol a képzeletnek szervező ereje van, bevonva a szabad mozgást, a kognitív képességeket, a szociális és emocionális készségeket, mindaddig a mélységig, ameddig a jelenben azzal a kisgyermeknek dolga van.
Színesítjük alkalmainkat Kokas Klára pszichológus és zeneterapeuta zenéből indított módszerével, mert „a zene felemeli a kezeimet és játszik velem”. A zene önmagában is gyógyító erővel bír, irányítottan jól használva félfigyelemből a teljes figyelemre tanít. A zene belebújik a bőrömbe, megtáncoltatja a kezeimet és lábaimat, átrezegteti testem minden sejtjét, módosítja tudatállapotomat.
