Menü Bezárás

Korai fejlesztés és gondozás

Hogy a csecsemők, kisdedek, gyermekek  és családjaik minél hamarabb kapjanak állapotuknak megfelelő segítséget.

Püspökladányban a pedagógiai szakszolgálati ellátás keretein belül valósul meg a családközpontú koragyermekkori intervenció részeként a korai fejlesztés. A korai fejlesztés alanyi jogon jár a 0- 6 év közötti, megkésett vagy eltérő fejlődésű vagy fejlődési zavar szempontjából veszélyeztetett csecsemőknek, kisgyermekeknek. A koraszülött gyermekek fejlődési esélyeinek optimalizálása érdekében szintén kiemelkedő jelentősége van a kora gyermekkori intervenciónak, vagyis beavatkozásnak.

Kik jöhetnek hozzánk?

Akik elmaradást mutatnak egy vagy több képességterületen, nem megfelelően fejlődik mozgásuk, beszédük és értelmi képességük. Szocializációjuk elmarad, viselkedési problémáik vannak; illetve azok a gyermekek, akik valamilyen okból fejlődésükben veszélyeztetettek. Védőnő vagy gyermekorvos javaslatára, de szülői kérelemre is lehet hozzánk fordulni.

Miért fontos a korai fejlesztés?

 A terápia hatására fejlődnek motoros képességeik, megismerő funkcióik, kommunikációs képességeik, játéktevékenységük és szociális érettségük. Korai fejlesztéssel számos későbbi tünet megelőzhető, illetve korrigálható, a lemaradás csökkenthető. A pszichomotoros fejlődés sok esetben megnyugtatóan alakul. A korai fejlesztés családközpontú, ezért nem kizárólag a gyermekre koncentrálunk, hanem a gyermeket körülvevő családot, a szűkebb és tágabb környezetet is igyekszünk segíteni, támogatni, emellett nagyon fontosnak tartjuk a mintaadást.

Hogyan történik a korai fejlesztés?

 A korai fejlesztés és gondozás megkezdésére a szakértői bizottság tesz javaslatot. A korai fejlesztésben részesülő gyermek állapotának felmérését követően, egyéni képességeit maximálisan figyelembe véve tervezzük meg a legmegfelelőbb gyógypedagógiai, mozgásfejlesztő és egyéb terápiás foglalkozást.

A hozzánk járó gyermekek kortól, fejlettségi szinttől és speciális nevelési igénytől függően heti rendszerességgel, játékos formában vesznek részt egyéni és/vagy csoportos foglalkozásokon, többnyire szüleikkel együtt