Tehetséggondozás

A pedagógiai szakszolgálat tehetséggondozó munkáját a tehetséggondozó koordinátor látja el. A folyamat, a tehetséges tanulók felkeresésével, felkutatásával kezdődik. Ez általában szülők, pedagógusok kezdeményezésére történik, melyet az adott tanuló vizsgálata, azonosítása követ, végül javalatot fogalmazhatunk meg további tehetséggondozásra. A vizsgálat pedagógiai és pszichológiai eszközökkel történik.
Hajdú-Bihar Vármegyében minden évben lehetőség van az 5. évfolyamos tanulók tehetségmérésére szakszolgálati keretek között. Az azonosítás során tesztekkel, mérőeszközökkel történik a tehetséges diákok feltérképezése. A kiszűrt tanulók számára lehetőség van intézményünkben tehetséggondozásra, személyiségfejlesztő, önismereti esetleg tanulásmódszertani csoportfoglalkozások formájában.
Szülők, pedagógusok mikor kezdeményezhetik a tehetséggondozást intézményünkben?
Ha a gyermek/ tanuló:
- kiemelkedő képességgel rendelkezik,
- kiemelkedő képességei ellenére is hullámzó teljesítménye, motivációja; tartósan alul, esetleg túlteljesít,
- megfigyelhető nála teljesítményszorongás, teljesítménykényszer
- megváltozik viselkedése, hangulata jelentősen
- intézményválasztása, pályaválasztása nehezen eldönthető
- tehetségével párhuzamosan beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézségei vannak, esetleg felmerül a sajátos nevelési igény gyanúja,
- a szülők, vagy a pedagógusok véleménye alapján tehetség-tanácsadást igényel.
Ha a szülő/pedagógus:
- tehetség- tanácsadást venne igénybe a tehetséges gyermek felismeréséhez; támogatásához, beilleszkedésének elősegítéséhez; személyre szabott oktatásához, neveléséhez; többirányú fejlesztésének, terápiás szükségleteinek, felismeréséhez, továbbtanulásával kapcsolatos kérdésekhez.
Hogyan és ki jelezheti adott gyermek esetében a szakszolgálati tehetség tanácsadást, tehetséggondozást?
- jelentkezni lehet a szakszolgálatnál dolgozó tehetséggondozó koordinátornál
- jelezheti szülő, a gyerekkel kapcsolatban levő pedagógus, az óvoda-, iskolapszichológus, a nevelési, oktatási intézményben a tehetséggondozásért felelős szakember, a fejlesztőpedagógus, orvos, esetleg védőnő
- Tehetséggondozás javasolható a szakértői bizottsági tevékenység eredményeként, BTMN, SNI megállapításától, kizárásától függetlenül, illetve azokkal együtt is.