Menü Bezárás

Hajdúböszörményi Tagintézmény bázisintézményi programja

VÉDŐHÁLÓ A GYERMEKEKÉRT”  Program

Jó gyakorlatunk alapjait 2009-ben raktuk le. Olyan preventív szűrési rendszert alakítottunk ki, mellyel minden problémával bíró tankötelessé váló gyermek a látókörünkbe került Hajdúböszörményben. Nem csak az óvodára, hanem az iskolára is fókuszáltunk. Az intézményekben dolgozó fejlesztőpedagógusokkal szoros együttműködést alakítottunk ki, rendszeres előadásokat, műhelymunkákat szerveztünk. 2013-tól továbbfejlesztettük, s kiterjesztettük az egész járásra.  Végső formájában 2019 szeptemberétől alkalmazzuk.

2020-TÓL ELNYERTÜK AZ OKTATÁSI HIVATAL BÁZISINTÉZMÉNYE CÍMET.

Jó gyakorlattá vált programunk célja a hátrányok, fejlődésbeli késések időbeli felismerésének, a gyermekek iskolai beválásának segítése, az egészséges érzelmi, kognitív és testi fejlődés megalapozása a kialakított szűrő, tanácsadó, fejlesztő és nyomonkövető rendszer segítségével.

Bázisintézményi programunkban a támogató rendszerünket bemutatjuk más pedagógiai szakszolgálat szakemberei, illetve az érdeklődő nevelési-oktatási intézményben dolgozó pedagógusok számára. Óvodapedagógusoknak, pedagógusoknak olyan bemutató foglalkozásokat szervezünk, melynek célja a hátránykompenzáció, a tanulási nehézség, zavar megelőzése, a nyelvi készségek és a kognitív képességek fejlesztése, mozgásszervi elváltozások megelőzése. Az iskolák alkalmazásában lévő fejlesztőpedagógusok számára szakmai bázist teremtünk, a pedagógusokat segítjük a BTMN gyanú felismerésében, a tanulók támogatásában, de a tehetségfelismeréshez is tudunk segítséget nyújtani.

Szakszolgálatunk az évek folyamán olyan szűrési rendszert épített ki, aminek segítségével az ellátási körzetünkben valamennyi 5 éves korban lévő gyermek a látókörünkbe kerül. A szűrőprogramunk a nyelvi, kognitív és a mozgás területein kívül az érzelmi-akarati tényezőkre is kiterjed, mintegy „védőhálót” biztosít valamennyi ötéves gyermek számára. A szűrés után a rászoruló gyermekek fejlesztőpedagógiai, logopédiai, pszichológiai megsegítésben részesülnek, mozgásfejlesztésen, mozgásterápián vesznek részt. Nyomon követjük a gyermekeket az iskolában, együttműködést alakítunk ki az iskolákban alkalmazásban lévő fejlesztőpedagógusokkal. Nyílt napokon olyan játékokat mutatunk be a pedagógusoknak, amiket az óvodai és iskolai mindennapokban tudnak alkalmazni. 

2023-ban is sikeresen pályáztunk a bázisintézményi címre.

A 2023-24-es tanévre két eseményt tervezünk, melyet a Pedagógiai Napok keretében kívánunk szervezni:

  • A „Védőháló a gyermekekért!” program bemutatása – előadás, konzultáció
  • „Az óvodai és iskolai lét nehézségei a pszichológusok szemével” előadás, műhelybeszélgetés

Kathyné Slakta Sarolta
igazgató