Szakértői bizottsági tevékenység

A Püspökladányi Pedagógiai Szakszolgálat szakértői bizottsági tevékenysége a járási tankerület 12 településére terjed ki, melyet osztott munkakörben foglalkoztatott gyógypedagógusok és pszichológusok végeznek.
Feladatunk a gyermek iskolába lépéshez szükséges fejlettségének megállapítása, a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézség megállapítása, kizárása, felülvizsgálatok elvégzése és teljes körű pszichológiai, pedagógiai – gyógypedagógiai vizsgálatok elvégzése. Az elvégzett vizsgálatok alapján szakértői véleményt készítünk, sajátos nevelési igény felmerülése esetén a vizsgálati anyagok megküldésével kezdeményezzük a gyermek, tanuló további vizsgálatát a Vármegyei Szakértői Bizottság előtt.
A szakértői bizottság vizsgálatának megindítása történhet szülői kérésre, illetve a szülő egyetértésével a nevelési – oktatási intézmény kezdeményezésére.
A vizsgálati kérelem beérkezését követően az esetmegbeszélés keretein belül jelöljük ki a vizsgálati időpontot és a vizsgálatot végző munkatársakat. A szakértői vizsgálat helyéről és időpontjáról az érintetteket (szülő/gondviselő, intézmény, szükség esetén a területileg illetékes járási kormányhivatal) az adminisztrációs munkatárs értesíti postai úton, szükség esetén e-mailben, vagy telefonon keresztül. A vizsgálati kérelem beérkezését követően legkésőbb 15 nappal kell a szülőt/gondviselőt a vizsgálat időpontjáról értesíteni.
A vizsgálat megkezdéséhez a szülői felügyeletet gyakorló mindkét szülő együttes jelenléte szükséges. Amennyiben csak az egyik szülő jelenik meg, úgy nyilatkoznia kell, hogy jogosult egy személyben a távol lévő szülő képviseletére. Szükség estén, amennyiben ezt a szakértői vizsgálat iránti kérelmen a szülő jelzi, a vizsgálatok menetébe az Oktatási Hivatal esélyegyenlőségi szakértője is bekapcsolódik.
A vizsgálati dokumentáció tartalmazza a köznevelési intézményben a gyermekkel/tanulóval foglalkozó pedagógus, szakember (óvodapedagógus, tanító, tanár, szaktanár, fejlesztő pedagógus, gyógypedagógus, pszichológus …..) által készített véleményeket, pedagógiai jellemzéseket, fejlesztési eredményeket, az előzetes orvosi vizsgálatok (gyermekorvos, háziorvos, gyermekpszichiáter, gyermekneurológus) eredményeit. Mindezek támpontokat adhatnak a gyermek/tanuló komplex vizsgálatához, a minél áttekinthetőbb kép kialakításához.
A vizsgálatot végző szakemberek egyeztetik, értékelik saját vizsgálati részeredményeiket, kialakítják a diagnózist. A vizsgálatok eredményeként megállapítások születnek:
- az iskolába lépéshez szükséges fejlettségi szintről
- a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézség fennállásáról, illetve kizárásáról
A vizsgálat zárásaként sor kerül a szülő/gondviselő tájékoztatására. A vizsgáló team tagjai szóban tájékoztatják a szülőket:
- a gyermek képességeinek szintjéről, problémája természetéről
- taníthatóságának, fejleszthetőségének mértékéről
- a kiemelt figyelmet igénylő/különleges bánásmód keretében történő további ellátására vonatkozó javaslatról
- egyéb lehetőségekről
A vizsgálati véleményben foglaltak tudomásul vételét a szülő rövidített javaslatot tartalmazó formanyomtatványon aláírja, amivel egyúttal jelzi, hogy a javaslattal egyetért vagy sem.
A szakértői véleményt a szakértői bizottság vizsgálat lezárását követően kézbesíti a szülőnek és a vizsgálatkérő intézménynek.
Formanyomtatvány vizsgálat kezdeményezéséhez:
https://hbmpsz.edu.hu/document/vizsg%C3%A1lati_%C5%B1rlap.pdf